Ce riscuri presupune pentru partea vatamata neprezentarea la judecata?

30 noiembrie 2018 219

Va rog sa ma luminati in privinta unui articol din Codul de Procedura Penala, si anume art. 323 (5). Undeva am gasit ca e abrogat, dar o cunoscuta de-a mea a primit citatie la judecata ca parte vatamata si in caz de neprezentare scrie ca va fi sanctionata conform acestui articol. Deci, va fi sau nu sanctionata? Si ce amenda poate primi?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Nu s-a abrogat.
În caz de neprezentare nemotivată în instanţă pentru audiere, partea vătămată poate fi adusă silit şi poate fi supusă amenzii judiciare.
***
Daca exista un motiv intemeiat pt care nu se prezinta - de ex nu se afla in tara, sau este antrenata într-o munca care nu poate fi... mai detaliat lasata, etc - neprezentarea nu va sanctionata, cu conditia sa informeze instanta despre motivele neprezentarii.

30 noiembrie 2018