Ce sa fac ca sa obtin cazier judiciar curat?

8 februarie 2023 65

Buna ziua. Am fost judecat 23 ani in urma de judecatoria militara din Chisinau pentru evadarea din armata. Acum am nevoie de cazier judiciar si am constatat ca figurez cu antecedente penale. Unde ma pot adresa pentru ca in prezent Judecatoria militara din Chisinau nici nu exista?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Veaceslav.
Dacă vă referiţi la cazierul judiciar detaliat atunci nu puteţi face nimic, or aceste înscrisuri referitor la atragerea la răspundere penală nu pot fi şterse sub nici o formă.
Dacă vă referiţi la cazierul judiciar simplu, atunci aici pot fi făcute modificări.
Trebuie de solicitat cazierul detaliat pentru... mai detaliat a vedea dacă în registru este notat date despre expirarea termenului antecedentelor penale şi în dependeţă de conţinut de acţionat.
Pentru informare, arhiva judecătoriei militare a fost transmisă Judecătoriei Chişinău sediul central (botanica)

22. Persoanei, care nu este înscrisă în Registrul informaţiei criminalistice şi criminologice al Republicii Moldova şi persoanei care este înscrisă în Registrul informaţiei criminalistice şi criminologice al Republicii Moldova, dar conform art. 54
din Codul penal (redacţia anului 1961) sau, după caz, art. 111 din Codul penal (redacţia
anului 2002), se consideră fără antecedente penale, i se eliberează cazier judiciar cu
următorul text:
a) persoana fizică:
„Persoana identificată prin IDNP __________, nu este înscrisă în Registrul
informaţiei criminalistice şi criminologice al Republicii Moldova.".
Trebuie

8 februarie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

23 deani în urmă, anul 2000 în vigoare era Codul penal al RSSM din 1961 care prevedea:
Articolul 247. Părăsirea samavolnică a unităţii sau a locului de serviciu

1) Părăsirea samavolnică a unităţii, a centrului de instrucţie sau a locului de serviciu de un militar din serviciul în termen, de o persoană... mai detaliat care trece pregătirea militară obligatorie, sau de un rezervist, precum şi neprezentarea fără motive întemeiate în termen a acestora la serviciu sau la concentrări în cazurile: învoire din unitate sau din centrul de instrucţie, repartizare, transferare, întoarcere din deplasare, din concediu sau dintr-o instituţie curativă, dacă această absenţă a depăşit trei zile, dar nu mai mult de o lună, –

se pedepsesc cu privaţiune de libertate pe un termen de la unu pînă la cinci ani.
Articolul 54. Stingerea antecedentelor penale

Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele:

1) care au executat pedeapsa într-un batalion disciplinar sau au fost eliberate din acesta înainte de termen;

11) care au executat pedeapsa într-un preventoriu de educaţie prin muncă sau au fost eliberate de acolo înainte de termen;

2) care au fost condamnate cu suspendarea pedepsei, dacă în decursul termenului de probă n-au săvîrşit o nouă infracţiune şi dacă în decursul acestui termen condamnarea cu suspendarea pedepsei în privinţa acestor persoane nu va fi anulată în virtutea altor temeiuri, prevăzute de lege;

4) care au fost condamnate la privaţiune de libertate cu aplicarea articolului 441 din prezentul Cod, dacă în decursul termenului de amînare a executării sentinţei nu vor săvîrşi o nouă infracţiune şi faţă de ele sentinţa pronunţată nu va fi pusă în executare în modul stabilit.

Totul depinde ce sancţiune vi s-a aplicat. Intuiesc că a fost privaţiune de libertate cu executare la comenduirea militară. Posibil Ministerul Apărării nu a informat Ministerul Afacerilor interne despre executarea pedepsei, deaceea şi nu sunt inscripţii despre stingerea antecedentelor penale.

8 februarie 2023