Ce sa fac cu creditul de la banca, daca sunt in concediu de maternitate?

26 octombrie 2018 64

Buna ziua. Ce sa fac cu creditul de la banca, daca sunt in concediu de maternitate? Unde pot sa ma adresez daca nu pot sa achit creditul de la banca pentru ca stau in concediu de maternitate? Ce sa fac ca sa nu am probleme cu banca? Cum sa procedez?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
De regulă pe bancă nu o interesează aceste aspecte. Odată ce v-ați asumat niște angajamente trebuie să le respectați.

26 octombrie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doamna Anastasia,

Defapt Băncile și companiile de microfinanțare sunt foarte des binedispuse să coordoneze cu debitorii o eșalonare a plății restanțelor saue oferirea unui termen suplimentar pentru întoarcerea împrumutului dacă aveți motive întărite, iar în cazul dvs ar fi posibil o astfel de situație în urma tratativelor duse cu aceștia deoarece... mai detaliat pentru ei este mult mai rentabil sa evite acțiunile în judecată și tergiversarea acestor momente.

27 octombrie 2018