Ce să fac dacă angajatorul are întârziere de un an la achitarea salariului?

3 martie 2024 3

Bună ziua. Am demisionat un an în urmă din cauza că nu mi-a fost achitat salariul de 3 luni. La eliberare, am primit un act care spunea că salariul restant va fi achitat. A trec ut un an, dar așa și nu am primit banii pe care mi-i datorează angajatorul. Ce să fac?

Jurist comments 2

Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
Puteți înainta o notificare prin care solicitați achitarea salariului restant și penalitățile, care sunt în mărime de 0,3 la sută din sama neplătită (art. 330 alin. (2) Codul Muncii).
Ulterior dacă angajatorul nu dă curs solicitării, înaintați o acțiune în instanța de judecată.

4 martie 2024
Filip Rotaru
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua Victoria, va pot ajuta, sunati 060508487

7 martie 2024