Ce să fac dacă mi-a fost aplicat sechestru pe cardul de indemnizații?

3 noiembrie 2022 44

Bună ziua. Ce să fac dacă mi-a fost aplicat sechestru pe cardul de indemnizații? Unde mă pot adresa cu aceasta întrebare? E posibil sa fie ridicat sechestrul?

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Alte domenii

da, depune cerere executorului judecătoresc, anexează toate dovezile că pe acest cont primești prestațiile de asigurare socială care nu pot fi urmărite în anumite circumstanțe, cu extrasele bancare confirmi că sumele de bani reprezintă indemnizațiile de care vorbești și executorul judecătoresc care a aplicat sechestru urmează să ridice acest sechestru...........dacă... mai detaliat nu o face, atunci deja contestarea acțiunilor executorului judecătoresc prin instanța de judecată sau chiar depunerea unei plângeri privind atragerea la răspundere disciplinară...........

3 noiembrie 2022
  • Jurisconsult

Buna Mihaela, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul de executare ,unde DVS sunteți în drept să contestați acțiunele executorului Articolul 110. Veniturile care nu pot fi urmărite
Nu pot fi urmărite următoarele venituri... mai detaliat ale debitorului:
a) sumele plătite în legătură cu deplasarea în interes de serviciu, cu transferul, cu angajarea sau cu trimiterea la muncă în altă localitate, plata suplimentară pentru lucrul legat de deplasări frecvente;
b) indemnizaţiile plătite mamelor cu mulţi copii sau mamelor singure;
c) pensiile de întreţinere;
d) indemnizaţia unică acordată la naşterea copilului şi indemnizaţia lunară acordată pentru creşterea copilului pînă la vîrsta de 3 ani;
e) indemnizaţiile de deces şi de ajutor de deces;
f) sporurile pentru muncă în condiţii grele sau vătămătoare;
g) indemnizaţiile de eliberare din serviciu;
h) indemnizaţiile persoanelor care au avut de suferit de pe urma avariei de la C.A.E. Cernobîl;
i) pensia de urmaş stabilită părintelui sau tutorelui (curatorului) pentru copii;
j) compensaţiile nominative;
k) alocaţiile sociale de stat;
l) partea pensiei în mărimea cuantumului minim garantat al salariului în sectorul real, cu excepţia cazurilor de încasare a pensiei de întreţinere.

3 noiembrie 2022