Ce sa fac in asa caz?

9 ianuarie 2018 71

Buna ziua. Ajutati-ma, va rog, ce sa fac. Am primit la gazda o familia in seara de Anul Nou, s-au achitat si au plecat urgent la tara. Ne-am inteles cand se intorc sa facem contract. Dupa 3 zile s-au intors in apartament si m-au sunat sa-mi spuna ca ei ramin in seara ceea sa doarma, dar a doua zi ma vor suna sa-mi spuna la ce ora sa ma duc sa iau apartamentul in primire si sa-mi intoarca cheile. A doua zi nu m-au sunat, dar a treia zi m-am hotarit sa le fac o vizita. Am batut la usa, dar nu mi-au deschis. Am chemat un vecin si am deschis usa. In apartament erau hainele lor, asa ca am incuiat usa si le-am sunat. Mi-au spus ca ei sunt la tara si ca a doua zi ma vor suna ca sa ma apropii sa iau cheile. Ne-am intalnit abia a 7 zi, domnul m-a avertizat ca nu-mi intoarce cheile pana nu-i intorc toti banii, iar eu nu am fost de acord (am vrut sa-mi achite chiria si serviciile comunale pentru o saptamana - adica 7 zile), el s-a enervat si a chemat politia. Am fost la sector si am dat explicatii. Intorcandu-ne inapoi in apartament sa-si ia lucrurile, a refuzat sa-mi intoarca cheile - a spus ca nu-si ia lucrurile pana politia nu-i va face dreptate, adica sa-i intorc toti banii. Ajutati-ma, va rog: ce sa fac mai departe? Voi fi foarte recunoscatoare.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Aliona,

Așteptați răspunsul organului de poliție, să vedem ce decid ei asupra cazului dat ca să vă putem oferi un răspuns clar asupra situației și să vă ajutăm cu un sfat.

14 ianuarie 2018