Ce să fac în situația când fostul soț nu are grafic de întrevederi cu copilul și nu achită pensia alimentară?

2 decembrie 2022 82

Bună ziua. Am născut o fetiță în august 2018, după care soțul a dat la divorț în luna septembrie a aceluiași an. Fostul deja soț timp de 4 ani nu a contribuit cu nimic la creșterea copilului. Din contra, venea o dată în an și făcea scaldal că de ce fata nu se duce la el și copilul începea a plânge. Anul trecut m-a amenințat că va cere stabilirea domiciliului copilului cu el. În august 2021 a mers la asistența socială și a cerut grafic de întrevederi cu fata pentru jumătate de an, dar a venit să vadă copilul o singură dată. Recent s-a încheiat judecata care a stabilit stabilit domiciliul copilului cu mine. Azi am primit un mesaj de la fostul soț cum că dorește să vadă fata pe 01.01.23 conform graficului acela făcut anul trecut și care este expirat. Acum eu ce să fac, cum sa reacționez? Mentionez ca nu am cerut pensie alimentară.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Viorica,ai făcut o greșală că n-ai cerut pensia alimentară, e si referă la graficul vechi, copilul nu i-l da, refuzîi. Trimitel să reînoiască graficul.

3 decembrie 2022