Ce să facă consumatorul dacă i s-a vîndut produs expirat?

5 noiembrie 2016 39

Sămbătă,05.11 .2016, copilul meu minor mi-a adus de la magazin de firmă 200 gr. de cașcaval, care era evident că expirase (era tăiat dintr-o bucată mare), avea urme de ciupercă în curs de dezvoltare. Eu am produsul pe care nu l-am folosit și cecul. Sînt dispusă să duc produsul înapoi. Ce aș putea să fac eu ca astfel de vînzători să-și schimbe atitudinea? Eu am dreptul să pretind la ceva? Mulțumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna ziua,
AVeti dreptul sa restituiti produsul, iar vinzatorul este obligat sa vi-l inlocuiasca gratuit cu un alt produs corespunzator. Daca nu are, este obligat sa va intoarca banii achitati.
Aveti dreptul sa solicitati Cartea de reclamatii, unde sa indicati despre situatia creata (de multe ori, asta responsabilizeaza vinzatorul).
Aveti dreptul sa solicitati... mai detaliat repararea prejudiciului moral.
Totodata, puteti contacta la 022 74 14 64 - linia fierbinte a consumatorului. Ei va vor ghida pentru a va restabili drepturile.
Succes!

7 noiembrie 2016