Ce sanctiune este prevazuta pentru replanificarea bucatariei fara autorizatie?

23 decembrie 2022 68

Buna ziua. Am modificat bucataria din motiv ca era foarte mica si am decis sa o extindem cu 70 cm. Am demolat peretele si am ridicat altul, fara a obtine autorizatie in acest sens. Ce sanctiune este prevazuta pentru asemenea actiuni?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Dorina, de este un articol în Codul contravențional, dar să țineți cont tot depinde când a avut loc reconstrucția bucătoriei, cei ce eu am să vă public, termenul de prescipție e un 1 an, așa prevede Codul contravențional

23 decembrie 2022
  • Jurisconsult

Eu îmi cer scuze, că nu v-am publicat documentul Articolul 179. Construcţii neautorizate şi intervenţii neautorizate la construcţiile

existente

Executarea construcţiilor de orice categorie, a lucrărilor... mai detaliat de modificare, reamenajare, consolidare şi reparaţie capitală a clădirilor şi edificiilor, indiferent de tipul de proprietate şi de destinaţie, fără autorizaţie de construcţie, precum şi a construcţiilor ce cad sub incidenţa legislaţiei privind calitatea în construcţii fără licenţă eliberată în modul stabilit,

se sancționează cu amendă de la 60 la 90 de unități convenționale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 210 la 270 de unități convenționale aplicată persoanei cu funcție de răspundere, cu amendă de la 240 la 300 de unități convenționale aplicată persoanei juridice.

23 decembrie 2022