Ce sanse sunt intr-un divort ca tatal copilului sa obtina custodia?

20 august 2018 160

In caz de divort, cui i se acorda custodia copilului mai mic de doi ani? Care sunt sansele ca sotul sa obtina custodia copilului, tinand cont ca mama este studenta in ultimul an, intretinerea (cheltuieli) o vor suporta bunicii din partea sotiei? Daca sotul a avut dosare penale (mai multe) dar deja sunt rezolvate, as putea pe baza acestora ca sa nu i se mai permita legatura intre el si copil? Cum se vor imparti bunurile? Ma intereseaza tot ce e legat de un divort de acest fel, si care sunt avantajele sotiei si ale sotului pentru fiecare in parte. Daca sotul va avea un avocat bun, si are "cunostinte", are sanse sa castige custodia copilului? Multumesc frumos.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Codul familiei al RM
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=286119

Faptul ca tata a avut dosare penale care sunt acum "rezolvate" cum ați menționat dvs nu presupune faptul că acesta este decăzut din drepturile părintești. Pentru ce a fost condamnat soțul? Violență în familie(asupra dvs sau a copilului)?
De regulă mamele sunt favorizate, mai ales dacă este... mai detaliat vorba de copii mici, întrucât s-ar isprăvi mai bine cu un copil mic.
Chiar dacă sunteți studenta aceasta nu înseamnă că acesta este un impediment de a va creste și educa copilul cum se cuvine.
Faptul ca tatăl este anterior condamnat va crea o imagine suficient de favorabila pentru dvs., însă nici un avocat nu va poate spune care sunt șansele de câștig. Or, o asemenea decizie se adopta de către un judecător, în cazul în care părinții nu pot soluționa amiabil.

Referitor la bunuri, trebuie sa știți ca bunurile dobândite în timpul căsătoriei se prezuma a fi proprietate comuna în devalmasie, cu excepția bunurilor personale(în bunuri personale nu se includ bijuteriile și obiectele de lux).
Toate bunurile primite în dar sau ca moștenire aparțin sitului ce le-a dobândit și nu se partajeaza.

20 august 2018