Ce sanse sunt pentru a contesta?

31 ianuarie 2020 49

Astazi, data de 31.01.2020, ora 09.45 am oprit masina sub indicatorul ”Stationare interzisa” pe 2 minute, cat am debarcat nepoata, dupa care a urcat feciorul in masina si am plecat. Peste cateva zeci de metri am fost oprit de echipajul de politie care mi-a intocmit proces-verbal cu privire la contraventie in baza art. 232 al. 2 CC RM, motivand ca nu am avut dreptul in genere sa opresc sub acest indicator. Consider incorecte aciunile politiei, deoarece nu ai avut dreptul sa opresti sub indicatorul ”Oprire interzisa”, dar nu sub indicatorul in cauza, care permite oprirea pana la 5 minute. Ce sanse am in caz ca depun contestatie in termen de 15 zile?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Dacă nu au probe foto/video exista probabilitatea să fie anulat procesul.

1 februarie 2020