Ce se întâmplă cu datoriile în caz că debitorul decedează?

8 noiembrie 2023 3

Bună ziua. În caz că o persoană are datorii la bancă, ce se întâmplă cu aceste datorii după decesul persoanei vizate?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Datoriile respective vor fi transmise moștenitorilor împreună cu restul masei succesorale.
Dacă moștenitori nu sunt, sau aceștea renunță la moștenire, intervine succesiunea vacantă și moștenește statul (serviciul fiscal) toată masa succesorală inclusuv și datoriile, iar datoriile vor fi achitate din înstrăinarea bunurilor defunctului în limita valorii acestora.

9 noiembrie 2023