Ce se intampla daca nu achit o amenda auto in Romania?

13 august 2018 87

Am domiciliul in Republica Moldova, am primit o amenda de viteza cand ma apropiam de vama, nu am putut sa o achit pe loc. La vama mi-au zis ca ei nu au treaba cu amenzile si pot chiar sa nu o achit. Domiciliul din Republica Moldova nu l-au scris pe proces-verbal.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Ar fi cazul sa consultați un avocat român sau cel puțin sa apelați Consulatul României din RM sa întrebați care e procedura legala în asemenea cazuri.
S-ar putea să fiți staționat în România următoarea dată, ar putea fi dispusă măsură de aplicare a sechestrului pe bunuri pana nu achitați amenda... mai detaliat și cheltuielile procedurii de executare!

25 august 2018