Ce se întâmplă daca nu te angajezi în câmpul muncii?

18 mai 2023 36

Bună ziua. Sunt studentă în anul 4 (licență) la UPSC. Ce se poate întâmpla daca după primirea diplomei nu mă angajez in câmpul muncii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
În caz că studiile au fost făcute din contul statului (la buget) şi nu vă angajaţi conform repartizării, va trebui să restituiţi cheltuielile de instruire.
Dacă studiile sunt achitate de Dumneavoastră (contract) şi nu vă angajaţi, nu se va întîmpla nimic. Doar că va trebui să vă procuraţi poliţă de... mai detaliat asigurări medicale or numai în perioada cît sunteţi student guvernul vă asigură.

22 mai 2023