Ce se întâmpla dupa lovirea unei persoane

31 iulie 2017 128

Buna ziua. In cursul nopții trecute m-am întâlnit cu fosta mea prietena si am discutat cu ea intr-un mod nu tocmai bun. I-am spus sa-mi dea telefonul sa sun pe cineva, mi l-a dat si dupa, cand a vazut ca încep sa caut o legătura in el, a inceput sa tragă de mine si sa tipe la mine. In urma acestui lucru, ea s-a lovit, si-a scos certificat medico-legal. Intrebarea este: ce se poate face daca se depune declarație împotriva mea, ea mai avea o prietena martora?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna seara!

Posibile consecinte:
1. Raspundere penala - daca prietenei dvs. i s-a cauzat o vatamare grava sau medie (din circumstantele descrise este putin probabila sa fi fost cauzata o vatamare grava sanatatii).
2. Raspundere contraventionala - in cazul in care a fost cauzata o vatamare usoara sau una neinsemnata.
3. Lipsa... mai detaliat raspunderii - daca vatamarile prevazute la pct. 2 au fost cauzate din imprudenta.

Gradul vatamarilor se stabileste doar prin raport de expertiza medico -legala.

Daca dvs nu ati imbrancit sau aplicat lovitura atunci nu vad de ce sa va faceti griji.

Cu respect,
Copetchi Stanislav

31 iulie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

la cele relatate de colegul meu mai sus, vreau să adaug doar că mai contează unde a avut acea ,, discuție într-un mod nu prea bun,, - loc public sau nu? și cum s-a manifestat ea.

31 iulie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Intr-adevar, daca fapta a fost savarsita in mod public (mod public, ci nu loc public), in lipsa unui pretext, nu este exclus ca cele comise sa fie apreciate drept huliganism (art.287 CP RM), cu conditia ca violenta aplicata s-a exprimat in cauzarea unor vatamari usoare sau neinsemnate. Daca violenta aplicata... mai detaliat s-a exprimat in cauzarea unor vatamari grave sau medii cele comise urmeaza a fi calificate: art.151 Cod penal si art.354 Cod contraventional (in ipoteza in care a fost incalcata ordinea publica, iar prietenei dvs. i s-a cauzat o vatamare grava) sau art.152 Cod penal si art. 354 Cod contraventional (in ipoteza in care a fost incalcata ordinea publica, iar prietenei dvs. i s-a cauzat o vatamare medie sanatatii).

In lipsa modului public, cele comise urmeaza a fi apreciate in conformitate cu solutiile indicate in mesajul mai sus

P.S. Ipotezele cand fapta se considera a fi savarsita in mod public sunt prevazute la art.131 Cod penal.

31 iulie 2017