Ce se intampla in caz de bataie la o petrecere?

15 octombrie 2019 41

La o petrecere de zi de nastere s-a iscat o cearta, care a degenerat in bataie. Au avut de suferit un copil de 2 ani jumate, 2 femei, si inca un barbat care a fost batut tare. Persoana care i-a batut, insa, nu are nici macar o vanataie si spune care martori care vor confirma ca el nu a facut nimic? Ce sa facem in acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Este îndeajuns ca victimele să depună o plângere la organul de poliție sau procuratură pe motiv că au fost maltratate fizic cu descrierea circumstanțelor de fapt cum au avut loc, declarațiile acestora servind la fel probă și temei de începere a urmăriri penale pe numele bănuitului, în dependență... mai detaliat de leziunile provocate victimelor și circumstanțele în care a avut loc fapta va fi atrasă la răspundere penală și persoana.

15 octombrie 2019