Ce se întâmplă dupa divort cu îndemnizaţia lunară pentru copil?

11 aprilie 2021 23

Buna! Vreau să depun cerere de divort. Soţul nu este de acord şi trebuie să acționez prin judecată. Avem un copilaş de 1 an jumate. În concediu pentru îngrijirea copilului este ieşit soţul, deoarece eu sunt studentă. Daca divorţăm şi copilul rămâne cu mine, indemnizaţia lunară va veni mai departe sau nu?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună. Îndemnizația de regulă va fi achitată în continuare, dacă nu se va interveni cu careva cereri în acest sens.

12 aprilie 2021