Ce se intimpla in caz de divort?

30 ianuarie 2018 70

Buna ziua. Ce se intimpla in caz de divort, daca inainte de casatorie cumperi un apartament, auto sau alte bunuri materiale?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua,
Bunurile dobândite înainte de a încheia căsătoria, precum și bunurile primite în dar sau acceptate ca moștenire în timpul căsătoriei sunt proprietatea personală a soțului care le-a dobândit.

30 ianuarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Articolul 22. Proprietatea personală a soţilor
(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.
(2) Lucrurile de uz personal... mai detaliat (îmbrăcămintea, încălţămintea şi alte obiecte), cu excepţia bijuteriilor de preţ şi altor obiecte de lux, sînt proprietate personală a soţului care le foloseşte, indiferent de timpul şi modul de dobîndire.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=286119

30 ianuarie 2018