Ce se poate de facut?

29 iulie 2022 31

Buna ziua. Am plecat la munca in Polonia printr-o agentie din Moldova. Mi s-a spus ca pretul biletului se va retine din primul salariu. Am ajuns in Polonia, unde m-au tinut 2 saptamani fara lucru si am plecat de la ei. Mi s-a dat termen 30 de zile ca sa achit biletul, iar peste 4 zile ma suna o conpanie de colectare a datoriilor din Moldova cu cererea sa achit biletul. In caz contrar, imi vor calcula penalitati. Biletul l-am achitat cu intarziere. Agentia cu care am plecat imi spune ca ei nici nu ma au in baza lor de date, dar compania de colectare a datoriilor mai vor 100 de Euro cu titlu de penalitati. Ce pot face in aceasta situatie?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Spiridon, compania de colectare în țara noastră activează ilegal,mai ales nu sunteți în baza de tate a companiei, care v=a trimis în Polinia, nu plătiți nimica.

29 iulie 2022