Ce se poate de făcut atunci cînd tata nu achita pensia alimentara?

16 august 2017 40

Sunt deja trei luni de cînd tatal copilului nu achita pensia alimentara. Cum trebuie sa procedez în asa situatie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

În cazul în care părintele plătitor nu își onorează obligațiunea benevol în baza deciziei judecătorești, atunci dvs sunteți în drept să apelați la executorul judecătoresc, care la rândul său va lua măsurile de rigoare. Inițial, persoana va primi o scrisoare de înștiințare, precum că el trebuie să achite pensia,... mai detaliat lucru pentru care se oferă o perioadă anumită de timp. Dacă părintele continuă să se eschiveze de la plată, urmează măsurile coercitive. De menționat, că potrivit Codului Familiei, eschivarea de la plata pensiei de întreținere este un motiv pentru decădere din drepturile părintești.

16 august 2017