Ce se poate de făcut în acest caz?

18 aprilie 2019 20

Persoana X a muncit in firma de construcție 1. Cand a intrat la lucru a scris deodată 2 cererii de eliberare si de primire, in caz ca ei doresc sa plece, automat șeful semnează si ei sunt eliberati. A plecat de acolo, carnet de munca nu i s-a perfectat, a plecat si s-a angajat in firma de construcție 2. Lucrează legal, deja are 2 ani de cand lucrează în firma 2. Acum i-a venit de la fisc sa achite 5.000 de lei, deoarece lucrează la firma 1 si a primit până acuma 100.000 lei. El nu a primit nimic si el trebuia sa fie eliberat. Alte persoane care au lucrat cu el tot in acea zi s-au eliberat si pe ei i-au concediat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Ecaterina

Persoana ar trebui sa se adreseze cu o plângere la Procuratura deoarece se pare ca cineva a falsificat careva act și au fost date dări de seamă cu date vădit incorecte.
De asemenea, explicați toate aceste la Serviciul Fiscal de Stat.

19 aprilie 2019