Ce se poate intimpla in cazul in care eu nu-i permit sotului sa vada copilul?

21 mai 2017 65

Ce se poate intimpla in cazul in care eu nu-i permit sotului sa vada copilul, din cauza ca el nu-i plateste alimente si este agresiv fata de mine? La divort abia urmeaza sa dam.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Levitschii Iurii
  • Jurisconsult

Buna ziua. In caz ca sinteti agresata adresativa urgent la politie, va urma emiterea ordonantei de protectie. Referitor la alimente- in cererea de desfacere a casatoriei cereti stabilirea aceatora.

22 mai 2017
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Lilia,

Ambii părinți au drepturi și obligații egale față de copii.
În cazul în care refuzul Dvs. de a-i permite tatălui să își vadă copilul este neîntemeiat, riscați să fiți sancționată cu o amendă.
Împiedicarea neîntemeiată a unuia dintre părinţi (a ambilor părinţi) să comunice cu copilul ori să ia parte la... mai detaliat educarea lui se sancționează cu amendă de la 300 la 600 lei.

22 mai 2017