Ce solutii am?

17 mai 2019 59

Buna ziua. In 2007 am luat un bun in rate, am achitat cateva rate, dar am ramas fara serviciu cativa ani. Acum sunt angajata si a primit angajatorul meu o citatie pentru poprire de salariu. In totii anii acestia, nu am primit nicio scrisoare de la nimeni. Am luat legatura cu cei de la compania de colactare pentru a ajunge la o intelegere, dar ei vor toata suma platita integral (3.500 RON) sau 1/3 din salariu lunar. Am un copil minor in intretinere si acum mai am si o rata de platit lunar. Au trecut 12 ani fara nicio citatie. Ce solutii am in cazul acesta? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Urmează a fi studiat actele care au stat la baza apariției cererii de proprire.
De verificat dacă au fost respectate termenele de prescripție de adresare în instanța de judecată și spre executare.
Dacă totul e corespunzător, încheiați un acord de reeșalonare a plăților pentru a beneficia de careva timp suplimentar sau... mai detaliat micșorarea ratei lunare ce urmează a fi achită.

20 mai 2019