Ce sumă trebuie să întorc?

5 iunie 2018 76

Am activat ca tânăr specialist timp de un an, la o grădiniță din sat. Am primit prima tranşă în suma de 6 mii lei și cheltuielile care îi revin tânărului specialist, de asemenea pentru un an (gazdă, un metru cub de lemne de foc ş.a.). După un an de activitate, am ieșit în concediu de maternitate, acum deja se termină 3 ani de concediu plătit. Nu doresc sa mă întorc în sat la serviciu, vreau sa mă concediez. Trebuie sa întorc banii primiți, și ce sumă (doar tranșa primită sau și banii pentru gazdă și restul)?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Veronica, consultati contractul individual de munca pe care l-ati incheiat cu administratia gradinitiei unde ati fost reparatizata, daca sunt stipulate careva conditii in acest sens.

De asemenea, vedeti punctul 6 din acest regulament: http://lex.justice.md/md/375421/

Conform art. 124 alin. (3) din Codul muncii, perioada concediului partial platit pentru ingrijirea copilului se... mai detaliat include in vechimea de munca.

Per total, Dvs ati lucrat un an plus inca 3 ani de concediu care echivaleaza cu 3 ani de munca, iar conditia din Regulamentul mentionat mai sus pare a fi indeplinita si aveti dreptul sa demisionat fara sa restituiti sumele primite.

Oricum, va recomand sa confirmati care este practica aplicarii acestor prevederi cu responsabilii de la minister: https://mecc.gov.md/ro/content/informatii-de-contact-0

13 iunie 2018