Ce termen se da pentru a inregistra noul proprietar la cadastru?

9 septembrie 2019 114

Buna ziua. Am incheat un contract de vanzare-cumparare a unui imobil. Ce termen se da pentru a inregistra noul proprietar la cadastru? Ce urmari pot fi daca s-a depasit termenul respectiv cu mai mult de jumatate de an. Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Codul Civil din 1964 prevedea termeni expres la acest capitol, actual, careva termen nu există.
Astfel, puteți merge și înregistra dreptul, problema e că, dacă vinzatorul e de rea credință, ar fi putut încheia un nou contract de înstrăinare, astfel cel ce primul înregistra, devine proprietar.
Situație de litigiu.

10 septembrie 2019