Ce tip de contract e mai potrivit?

22 februarie 2018 57

Buna ziua.
Este vorba de un joc educativ online, in care jucatorii invata sa programeze timp de 6 luni, dupa care participa timp de 2 luni la bootcamp off-line (cu mentori) si sunt gata pentru angajare la companii IT. Sediul companiei in Moldova, serverul in Moldova.
Vrem sa extindem proiectul in Ucraina, contractand un partener local. Acesta va avea drepturi exclusive pe teritoriul Ucrainei, va promova conceptul, va atrage finantare de la companii de acolo si va organiza acele bootcamp-uri off-line. Jucatorii se vor inregistra in joc si vor achita participarea online, in contul companiei moldovenesti. Din veniturile brute incasate online + cele de la companiile din Ucraina, partenerul va primi un comision din vanzari, din care isi va finanta activitatea.
Intrebare: Ce tip de contract s-ar potrivi cel mai bine pentru o astfel de colaborare? Ati putea sa-mi dati/indicati un model de astfel de contract in limba Rusa?
Va multumesc pentru promptitudine.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Gheorghe Iudin
  • Avocat

Buna ziua,
Mai multe tipuri de contrat vi s-ar potrivi. De ex. un contrat de marketing și reprezentare. Sau poate fi un contract de dealer, doar ca in loc marfuri fizice vor fi prestate servicii.
Dar trebuie sa aveti in vedere ca la sumele pe care le veti plati companiei din... mai detaliat Ucraina, va trebui sa platiti TVA, pentru ca se va considera ca importati servicii.
O sa fie greu sa gasiti un template care sa se muleze pe nevoile Dvs. deci mai bine ar fi sa platiti unui jurist calificat.

22 februarie 2018