Ce trebue sa fac in asa caz ca sa ne faca dreptate?

22 aprilie 2018 80

Buna ziua. Am si eu o intrebare: eu sunt tinar de 20 de ani, mai am un frate de 16 ani si locuim numai cu tata. Tatal nostru lucreaza ca paznic si are un salariu de 1.000 de lei pe luna. Eu am strans bani si am cumparat trei purcei si m-am gindit sa plec la munca peste hotare, acasa a ramas numai fratele. Eu sunt peste hotare deja de 2 luni m-a sunat fratele si mi-a spus ca ni s-au furat doi purcei. Eu i-am zis sa mearga la politie. El a zis ca a mers, dar politia nu vrea sa se ocupe de asa caz, i-au zis sa-i mai caute. Dar deja de citeva zile ei sunt disparuti si ei deja erau marisori (ambii aveau cate vreo 50 de kg). Imi poate spune si mie cineva unde se poate de adresat ca sa ne faca dreptate.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună,
Ar fi cazul ca tatăl să se adreseze la poliție sau la procuratura cu o plângere în formă scrisă.
Un exemplar să rămână la autoritate altul la tatăl dvs..
Cereți la Oficiul teritorial sa vi se acorde un avocat de la stat.
Pe acest site la rubrica contacte găsiți toate datele de contact... mai detaliat la toate oficiile teritoriale din țară. Mai întâi tatăl dvs sa solicite un avocat, va consultați cu el după care depuneți vedeți ce acțiuni întreprindeți.
www.cnajgs.md

Spuneți tatălui sa meargă la ei cu buletinul de identitate, actele ce confirma angajarea și mărimea salariului.

23 aprilie 2018
  • Jurisconsult

D-l Gavril, DVS aveţi tot dreptul să vă adresaţi cu o plîngere la procuratură( ori DVS, ori tata ),poliţia e obligată să caute făptaşii, e caz de furt.Da mai precis sectoristul din sat deja a mîncat porcii DVS.

11 mai 2018