Ce trebue să întreprindem?

6 iunie 2018 52

Fratele a fost fidejusor la o persoană care n-a plătit la timp si creditorul s-a adresat în judecată. Degrabă va fi judecata, dar fratele a decedat trei luni în urmă. Ce trebue să facem în asa caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
Urmează să vă prezentați cineva din membrii familiei pentru a informa instanța și a prezenta certificatul de deces.
Problema constă în faptul că în cazul existenței deoștenitori după frate, cei din urmă, o să moștenească după acesta atît averea cît și datoriile.
În cazul în care fratele nu deține careva bunuri... mai detaliat ce au putea fi moștenite, atunci, vă recomand să nu deschideți dosarul succesoral la notar, astfel, nici datoria nu va mai exista.
Totul e în dependență de situație, urmează a clarifica mai multe lucruri. În linii generale asta e situația.
Succese

6 iunie 2018