Ce trebuie de facut daca fostul sot nu achita un an pensia de intretinere?

23 iunie 2017 72

Buna ziua, fostul sot nu achita pensia, deja un an, in cimpul muncii nu-i angajat. Avem apartament in care ambii avem 1/4 si copilul are 3/4. Ce-i de facut? Astept cu nerabdare raspunsul. Multumesc frumos.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Solicitati de la executor vinzarea cotei-parti pe care o detine pentru incasarea pensiei alimentare , in cazul in care nu are alte bunuri !

26 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Executorul judecătoresc urmează să rețină pensia din alte venituri.
Dacă părintele debitor nu dispune de astfel de mijloace băneşti sau dacă dispune de ele, dar acestea sunt insuficiente pentru a-şi onora obligaţia, pensia de întreţinere se va încasa din contul tuturor bunurilor mobile şi imobile pe care le deține și pot... mai detaliat fi urmărite.
În cazul în care părintele nu achită intenționat pensia de întreținere, legislaţia în vigoare prevede şi răspundere pentru nerespectarea termenelor de plată prin aplicarea unei penalități, răspundere contravențională sau penală, cît și posibilitatea de a fi decăzut din drepturile părintești.

26 iunie 2017