Ce trebuie sa cer de la un politist?

13 decembrie 2017 653

Buna ziua. As vrea sa aflu daca ma opreste agentul de patrulare, pot sa cer fisa lui de parcurs? Sa vad daca el e persoana care a fost pusa pe sectorul acestuia si daca dumnealui poate sa ma sanctioneze. Daca m-a filmat sau fotografiat cu un utilaj foto si mi-a prezentat o incalcare, sunt in drept sa cer un certificat care e dovada ca acest utilaj e controlat si e drept de serviciu. Ultima intrebare: sunt nevoit sa ma urc in masina de patrulare ca sa intocmeasca procesul verbal?

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Corform regumalentului circulatiei rutiere din 2017 :
141. Conducătorul de vehicul oprit pentru verificare de către agentul de circulaţie are dreptul:
a) să fie informat în privinţa numelui, prenumelui, funcţiei agentului de circulaţie, autorităţii pe care o reprezintă, inclusiv prin prezentarea legitimaţiei, precum şi... mai detaliat temeiul legal al opririi;

b) să fie informat în privinţa normei legale încălcate, precum şi încadrarea juridică a faptei imputate, în conformitate cu legislaţia penală sau contravenţională;

c) să fie informat în privinţa drepturilor şi obligaţiilor prevăzute de legislaţia penală sau contravenţională şi posibilităţii de a recurge la realizarea acestora;

d) să facă cunoştinţă cu probele ce dovedesc faptul încălcării legislaţiei, inclusiv cele constatate cu ajutorul mijloacelor tehnice certificate;

e) să conteste, în conformitate cu legislaţia în vigoare, legalitatea acţiunilor agentului de circulaţie, precum şi actele de constatare încheiate de aceştia.
Totuși un fapt este cert, dumneavoastră aveți dreptul de a face cunoștință cu fișa de parcurs al agentului, cît și cu atestatul de verificare metrologică al utilajului prin care vi s-a stabilit o contravenție doar pe parcursului procesului de judecată ( în caz că intentați o asemenea procedură), asta va fi o probă în folosul sau împotriva dumneavoastră.
Conform regulamentul serviciului patrulare rutieră ordinul 45 :
întrebarea nr.3: 29) La oprirea autovehiculului, agentul de circulaţie este
obligat să se apropie fără întârziere de conducătorul de
vehicul. Pentru a discuta cu conducătorul de vehicul el nu
trebuie să-i propună să coboare din mijlocul de transport cu
excepţia cazurilor:
a) în vederea înlăturării defectelor tehnice la autovehicul
sau dacă sunt încălcate regulile de transportare a
încărcăturilor;
b) când există tot temeiul de a presupune, că conducătorul
se află în stare de ebrietate;
c) când conducătorul sau pasagerul sunt suspectaţi de
comitere sau sunt implicaţi în comiterea unui accident sau
altor acţiuni ilegale;
d) când aflarea agentului de circulaţie alături de
autovehiculul oprit creează obstacole pentru alţi participanţi la
trafic sau pericol pentru securitatea lui personală.
Se interzice de a întocmi procese-verbale conducătorilor
auto în automobilul de serviciu (excepţie – condiţii climaterice
nefavorabile), precum şi a face înscrieri punând piciorul pe
scara autovehiculului sau folosind ca suport unele părţi ale
autovehiculului.

13 decembrie 2017