Ce trebuie sa fac eu ca sa pot iesi din tara?

24 martie 2019 181

Buna ziua! Am credite la mai multe companii, suma nu e mica, cu tot penalitati e in jur de 200 mii lei. Spuneti-mi, va rog, pot pleca peste hotare, chiar daca mi-au venit scrisori cu datoriile in cauza? Am oferta acum de a pleca. Ce trebuie sa fac eu ca sa fie legal, sa pot iesi din tara?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Olga,

Atât timp cât instanța de judecată nu a aplicat față de Dvs interdicția de a ieși din țară, sunteți în drept să ieșiti de pe teritoriul Republicii Moldova.
Interdicția de a ieși din țară o aplică instanța de judecată și doar după ce este există o hotărâre/ordonanță judecătorească privind... mai detaliat încasarea unei sume, iar aceasta nu se execută și celelalte măsuri întreprinse nu au oferit efectul scontat.

24 martie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Olga,

Scrieți va rog întrebările aici.

Sigur puteți dacă nu aveți aplicata o asemenea interdicție.
Pe tru a afla dacă aveți aceasta interdicție va adresați-vă la Politia de frontieră.

25 martie 2019