Ce trebuie sa fac in cazul in care o persoana a semnat in locul meu un contract tripartit de care nu am avut cunostinta

31 iulie 2019 23

Buna ziua! Impreuna cu o familie vecina am facut o extindere de retea distributie gaz. Am facut un contract de prestari servicii cu firma care ne-a executat lucrarea. Ulterior am aflat ca firma de distributie urma sa ne despagubeasca cu un procent de 25% din valoarea investitiei. La intrebarea mea ”care este modalitatea prin care recuperam banii", firma de distributie ne-a comunicat ca acestia au fost dirijati catre firma pe care am mandatat-o prin contractul tripartit. M-am prezentat la sediul firmei si mi s-a prezentat un contract tripartit (care nu exista in dosarul pe care l-am primit de la cei ce au executat lucrarea), intre firma de distributie gaz, o firma de care nu mai auzisem si noi. Am constatat ca semnaturile noastre (a mea si a vecinei mele) erau false. Am adus la cunostiinta conducerii firmei acest lucru, solicitand in acelasi timp o copie a acestui contract. Mi s-a raspuns ca vor media conflictul intre noi si firma careia urma sa-i revina suma si mi-au anexat un alt contract, acela de furnizare. Nici pana in prezent, dupa aproape 4 luni, nu a luat nimeni legatura cu noi. Tinand cont ca suma pe care ar fi trebuit sa o recuperam este de 5.200 lei, din care noua ni se cuvin 3.700 lei este o suma mare in raport cu venitul nostru (suntem pensionari si reprezinta venitul casei pe doua luni ), punand la socoteala si faptul ca am fost inselati, am dori sa stim ce sanse avem sa recuperam acesti bani. In contractul tripartit este prevazut ca prin rambursarea acestei sume, firma de distributie devine coproprietar pe aceasta extindere de retea. Mentionez ca in dosarul pe care l-am rasfoit la sediul firmei de distributie existau semnaturile noastre in original, deci se poate presupune ca aveau cunostinta ca acel contract tripartit nu este semnat de noi. Va rog sa-mi spuneti cum poate fi incadrata fapta si impotriva cui sa ne indreptam, in speranta ca vom putea recupera acei bani. Va multumim!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
dacă actul conține semnături false, e posibil de înaintat o plingere în acest sens la poliție/procuratură, stabilit o expertiză a specimenelor de semnătură, in cazul stabilirii că acestea sunt contrafăcute, persoanele responsabile urmînd afi trase la răspundere și restituire cheltuielile suportate.

6 august 2019