Ce trebuie să facă un director atunci cand părinții sunt divorțați și mama vine la școală să vadă copilul?

18 octombrie 2019 21

Părinții au divorțat, copilul trăiești cu tata, mama vine la școală să vadă copilul. Profesorul și directorul ii permit, insa tata face reproșuri cadrelor didactice. Cum trebuie să procedeze cadrele didactice?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Potrivit prevederile legale părintele care locuiește separat de copilul său în urma desfacerii căsătoriei urmează să se adreseze la autoritatea tutelară pentru a i se stabili un grafic de vizite cu copilul.

Totuși, faptul că mama locuiește separat de copil nu o îngrădește în drepturile și obligațiile acesteia de... mai detaliat a participa la creșterea, educarea și dezvoltarea copilului sau fap care, ii permite acesteia să participe la adunările de părinți, sa fie prezenta la diverse activități la care face parte și copilul acestei, atât timp cât aceasta nu periclitează procesul educațional!

Instituțiile Publice de învățământ se subordonează și raportează Direcției Municipale de învățământ, intreținînd diverse raporturi cu diverse autorități publice, iar aceasta va permite să adresați interpelări/adrese către respectivele entități în cazul în care aveți anumite întrebări referitor la sferade competență a acestora.

19 octombrie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Potrivit prevederile legale părintele care locuiește separat de copilul său în urma desfacerii căsătoriei urmează să se adreseze la autoritatea tutelară pentru a i se stabili un grafic de vizite cu copilul.

Totuși, faptul că mama locuiește separat de copil nu o îngrădește în drepturile și obligațiile acesteia de... mai detaliat a participa la creșterea, educarea și dezvoltarea copilului sau fap care, ii permite acesteia să participe la adunările de părinți, sa fie prezenta la diverse activități la care face parte și copilul acestei, atât timp cât aceasta nu periclitează procesul educațional!

Instituțiile Publice de învățământ se subordonează și raportează Direcției Municipale de învățământ, intreținînd diverse raporturi cu diverse autorități publice, iar aceasta va permite să adresați interpelări/adrese către respectivele entități în cazul în care aveți anumite întrebări referitor la sferade competență a acestora.

19 octombrie 2019