Ce urmări pot fi dacă nu voi plăti prejudiciile înaintate de judecată?

29 august 2018 23

Bună ziua! Trăiesc vizavi de biserică. Fiecare enoriaș cu transport personal își parchează mașina așa cum îl duce mintea și de multe ori nu găsesc alt loc decât în fața porții mele. De multe ori rămâneam blocat în ogradă sau revenind acasă nu aveam acces la propria ogradă. Iată așa într-o zi au parcat mașina că nu puteam deschide portița. Când am deschis-o totusi, s-a lovit de ușa șoferului. Când a venit șoferul i-am arătat cum a parcat, am împins poarta și s-a lovit iar de mașină. Am mai discutat aprins, am chemat poliția și a doua zi polițistul ne-a chemat și ne-a amendat pe ambii. Șoferul a dat în judecată cerând prejudicii financiare și morale. Eu nu am fost chemat. Judecata l-a achitat și am primit aviz despre decizia judecății. Doar am plătit amendă. Cum să procedez mai corect?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Odată ce ați deteriorat bunul ce aparține altei persoane urmează să reparați prejudiciul cauzat proprietarului automobilului, chiar dacă vi s-a îngrădit accesul în propria curte.

30 august 2018