Ce valoare are un contract contract rupt de ambele parti?

27 aprilie 2017 38

Sint fiul persoanei care vinde apartament. Eu, fiul, am facut un contract cu un agent imobiliar ca sa vind apartamentu fara stirea proprietarului. Dupa care peste vreo citeva zile cind o aflat proprietarul mi-a spus sal anulez, m-am intilnit cu reprezentantul de la agentia imobiliara si am rupt contractu. M-ar interesa daca mai valoreaza ceva acel contract.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Sergiu,

Atât timp cât proprietarul apartamentului nu va acordat careva împuterniciri de a înstrăina apartamentul, care se acordă doar printr-o procură autentificată notarial, orice contract încheiat de Dvs. având ca obiect apartamentul este nul.

Astfel, chiar și în cazul în care nu reziliați cu agentul imobiliar contractul încheiat, apartamentul nu... mai detaliat putea fi vândut fără consimțământul proprietarului.

27 aprilie 2017