Ce virsta trebuie sa aiba copilul pentru a-l lua pe o zi cu tatal sa işi vada buneii?

23 iulie 2017 106

Nu suntem casatoriti, copilul e scris pe familia tatalui adica pe mine. La citi ani pot sa-l iau cu mine sa mearga sa isi vada buneii, sa petrecem toata ziua impreuna. Pensia alimentara este achitata regulat si pe timp indelungat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
D-nul Alexandr, privitor Codului Familiei al RM și anume art. 65 prevede expres Dreptul bunicilor, fraţilor şi surorilor copilului de a comunica cu acesta
(1) Bunicii, fraţii şi surorile copilului au dreptul să comunice cu acesta. Dacă părinţii copilului (unul dintre ei) le refuză acest drept, autoritatea tutelară îi poate... mai detaliat obliga să-l respecte.
(2) Dacă părinţii (unul dintre ei) vor neglija hotărîrea autorităţii tutelare, persoanele interesate pot porni în instanţa judecătorească o acţiune privind înlăturarea impedimentelor de comunicare cu copilul.
(3) Acţiunea privind înlăturarea impedimentelor de comunicare cu copilul a bunicilor, fraţilor şi surorilor lui poate fi respinsă numai în cazul existenţei unui pericol pentru viaţa şi sănătatea copilului, pentru dezvoltarea lui spirituală.
În capitolul 11 al codului expus mai sus veți găsi toate drepturile și obligațiile părinților. http://lex.justice.md/md/286119/
Mult succes!!!

23 iulie 2017