Cerere către APC fără răspuns

9 iunie 2023 29

Bună ziua. Am depus o cerere la APC privind accesul la informație în baza art. 63 (1) din Legea Nr. 187 din 14-07-2022 cu privire la condominiu. Cererea mea a fost înregistrată, însă fără număr de intrare, doar data și o semnătură, fără nume sau funcție. Ce pot face pentru a impune APC să-mi ofere acces la informațiile care trebuie să fie publice, dar nu sunt? Există vreo metodă de soluționare sau escaladare a cererii sau trebuie să mă adresez în instanță? Dacă mă adresez în instanță, pot cere rambursarea costurilor de judecată de la APC sau de la persoanele fizice din APC? Mulțumesc.

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii

încearcă să-i ameninți cu răspundere contravențională pentru încălcarea legislației cu privire la petiționare și acces la informație și dacă ignoră în continuare, depuneți o plângere privind atragerea la răspundere contravențională conform art.71, Cod Contravențional........... deja dacă nu vreau să reacționeze, chiar dacă au fost atrași la răspundere contravențională. atunci depuneți... mai detaliat o acțiune civilă pentru a-i obliga să furnizeze/ sădea acces informația și după existența unei hotărâri judecătorești vor răspunde și penal pentru neexecutarea intenționată a unei hotărâri judecătorești.......

9 iunie 2023