Cerere colectiva din partea angajatilor pentru demiterea directorului

29 ianuarie 2018 128

Buna ziua. La SRL unde sint angajata s-a scris o cerere colectiva din partea angajatilor de a scoate din functie directorul, deoarece nu-si indeplineste obligatiile, si anume angajatii lucreaza fara salariu de 10 luni. Cum procedam mai departe?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Mihai Guțu
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Urmează să vă adresați cu o cerere la Inspecția muncii și totodată să depuneți o plângere la poliție, anagajatorul riscă astfel să fie sancționat contravențional.
Pentru neachitare în termenul stabilit de prevederile art. 142 (1) al Codului Muncii angajatorul poate fi sanctionat conform art. 57 al Codului Contravenţional.

***
Articolul 57. Încălcarea... mai detaliat termenelor de plată a salariilor, pensiilor, burselor, indemnizaţiilor şi de efectuare a altor plăţi cu caracter permanent, stabilite prin legislaţie
(1) Încălcarea intenţionată cu mai mult de 2 luni a termenului stabilit pentru plata salariilor, achitarea contribuţiilor de asigurări sociale de stat obligatorii, a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală, precum şi pentru efectuarea altor plăţi cu caracter permanent, stabilite prin legislaţie,
se sancţionează cu amendă de la 50 la 100 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 100 la 200 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 200 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.
se sancţionează cu amendă de la 30 la 60 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 120 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 120 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

(2) Încălcarea intenţionată cu mai mult de 2 luni a termenului stabilit pentru plata pensiilor, burselor, indemnizaţiilor, precum şi pentru efectuarea altor plăţi cu caracter permanent, stabilite prin legislaţie,
se sancţionează cu amendă de la 75 la 100 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 110 la 200 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 220 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.
se sancţionează cu amendă de la 45 la 60 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 66 la 120 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere, cu amendă de la 132 la 180 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.
***

Ulterior, pentru a vă proteja dreptul dvs. și pentru a evita prescripția, urmează să vă adresaţi în instanţă de judecată (în interiorul termenului de 3 ani).

Va rog sa specificati daca sunteti angajata la o institutie privata sau una de stat, pentru a va putea raspunde la intrebarea ce vizeaza directorul institutie.

29 ianuarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

De asemenea, pentru fiecare salariu lunar neachitat sau achitat parțial puteți solicita încasarea dobânzii de întârziere în temeiul articolului 619 Cod Civil al RM. Însă, pentru aceasta cel mai probabil va fi necesar sa va adresați în instanța de judecată.

29 ianuarie 2018