Cerere colectivă în judecată/dosar penal

2 februarie 2019 102

Buna ziua. Un SRL are cîteva procese de judecată, SRL nu se eschivează de la plată, pur și simplu închide datoriile existente încet, întrucît veniturile sunt mici. Un furnizor (nu este contract) amenință ca va scrie cu unele companii cerere colectivă pentru a deschide dosar penal pe administrator. Este posibil asa ceva? Daca SRL-ul Activează, doar ca achita din măsura posibilităților la toti. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Atit timp cit tranzacțiile între părți nu sunt afectate de acțiuni infracționale, adică escrocherii sau altele, nu este posibil nici real de a atrage la răspundere penală persoanele de conducere deoarece este vorba de relații strict civile, adică pentru imposibilitatea executarii unor obligații strict civile, este imposibil atragerea la... mai detaliat răspundere penală.

2 februarie 2019