Cerere cu dovadă

6 iunie 2023 42

Bună ziua. Pot eu, in calitate de apelant, să depun o cerere însoțită de dovadă (document) în ziua ședinței în Curtea de Apel? Pârâtul nu a anexat acest document important în referință. Am primit referința după ziua în care pot adăuga dovezi. Sau o pot face cu o zi înainte de ședința? Există așa o lege?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Elena Botnaru
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua, Stimată Doamnă.
În calitate de apelant aveți dreptul de a înainta cereri și anexa înscrisurile pertinente, fie anterior ședinței de judecată, prin intermediul Curții de Apel, înregistrând cererea la Secția de evidență și documentare procesuală, fie să o înaintați în fața judecătorului în ziua ședinței. Mai mult, dacă nu... mai detaliat dispuneți de timp pentru a vă deplasa la Curtea de Apel, puteți expedia cererea împreună cu anexele prin intermediul oficiului poștal, în acest caz aceasta trebuie să ia forma unei scrisori recomandate cu aviz de recepție. Cadrul juridic - art. 6 CEDO, art. 20 Constitiuția Republicii Moldova, art. 119 1 alin. (2), art. 372 Cod de Procedură Civilă al Republicii Moldova.

6 iunie 2023