Cerere de divort

17 august 2017 118

Sotia afirma ca a depus cerere de divort, dar la Judecatoria de pe sectorul de domiciliu nu este depusa nici o cerere. Cum se poate verifica daca este depusa cererea?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziiua!

În dreptul procesual există instituția comunicării actelor procedurale.
Astfel instanța are obligația, în orice caz, să vă notifice prin intermediul unui aviz de recepție asupra faptului depunerii cererii de către soția d-voastră, în care se specifică inclusiv data/ora examinării cererii în ședință, pe lângă alte circustanțe relevante.

Succese!.

17 august 2017
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
Anexat la avizul de receție și citație va fi copia cererii cu toate documentele anexate depuse de soția.
Numai bine!!!

17 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

https://jc.instante.justice.md/ro , aici puteți verifica dacă cererea dvs a fost primită și când poate avea loc ședința.

Trebuie să atrageți atenția dacă nu a-ți avut careva circumstațe care au determinat jduecătorul să vă restituie cererea.

17 august 2017