Cerere de divort

2 decembrie 2019 150

Bună ziua. Cum as putea scrie o cerere către judecător pentru a urgenta procesul de divorț, pe motiv ca suntem în așteptarea unui copil (cu noua familie), dar divorțul urmează a fi abia pe 12.02.2020 (prima ședință)? Care ar fi soluția pentru a grăbi procesul?

Jurist comments 3

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Ion,
O cerere de accelerare a procesului cu explicarea motivului.

2 decembrie 2019

Va mulțumesc pentru răspuns! Este vreu model după care as putea sa scriu aceasta cerere??? Sau neapărat este nevoie de un avocat?

2 decembrie 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

O puteți scrie în formă liberă cu argumentarea indicată de dvs mai sus și cu indicarea deja instanței de judecată în adresa căreia depuneți cererea și numele judecătorului la care se alfa dosarul pe rol și respectiv numele de la cine este întocmită cererea.

9 decembrie 2019