Cerere de divort fara certificatul de casatorie

15 februarie 2019 407

Buna ziua! Vreau sa dau la divort, dar nu am certificatul de casatorie la mine. Certificatul e la sotie, ea nu doresti sa mi-l dea. Pot fara certificatul de casatorie sa scriu cerere dedivort sau nu?

Jurist comments 3

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Anatolie, bună!

Puteți solicita divorțul în lipsa certificatului de căsătorie.

15 februarie 2019
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Anatolie, adidional puteti sa faceti o solicitare catre sotie sa va transmita certificatul
de casatorie, puteti sa indicati un termen de prezentare, daca nu va ofera acest certificat, depuneti in judecata cererea si solicitati in temeiul art 119 din CPC, concursul instantei in vederea obtinerii de la sotia dvs., a... mai detaliat acestui certificat.

15 februarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna

Ați putea solicita de la oficiul stării civile eliberarea unui duplicat ce are aceiași valoare juridică.

15 februarie 2019