Cerere de eliberare din serviciu

18 august 2022 180

Buna ziua. Spuneti va rog, ce se intampla daca eu scriu cerere de eliberare din serviciu dupa 2 saptamani de munca, avand contract de munca cu perioada de proba 3 luni, dar nu mai vreau sa lucrez inca 2 saptamani dupa depunerea cererii. Motivul este ca au împiedicat exercitarea atributiilor muncii mele din care rezulta comisionul pe care trebuia sa il primesc. Din acest motiv nici nu mai vreau sa lucrez cele doua saptamani dupa depunerea cererii. Se poate intampla ceva rau? Este obligat angajatorul sa-mi plateasca macar aceste doua saptamani lucrate.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

bună,
dacă ați semnat un contract de muncă e bine să fie respectat de ambele părți. În acset fel puteți să vă protejați drepturile. Cererea de demisie se depune cu cel puțin 14 zile înainte, termen care este menționat în Codul muncii. Dar putreți înceta relețiile de muncă și a... mai detaliat doua zi după depunerea cererii de demise LA ACORDUL PĂRȚILOR, adică dacă vă înțelegeți cu angajatorul.
Toate aceste lucruri trebuie discutate și negociate.

19 august 2022