Cerere de reangajare

23 octombrie 2017 181

Buna ziua! La cit timp dupa terminarea concediului de maternitate se permite de scris cerere de reangajare in cimpul muncii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Rodica, probabil va referiti la concediul pentru ingrijirea copilului, pentru ca cel de maternitate se termina la expirarea a 56 (sau 70 in cazul nasterii complicate sau nasterii a doi sau mai multi copii) zile calendaristice dupa ce ati nascut. Daca, dupa expirarea concediului de maternitate, nu ati depus cerere... mai detaliat scrisa ca angajatorul sa va acorde concediul de ingrijire a copilului, atunci veti reveni la munca dupa ce concediul de maternitate se termina. Daca sunteti in concediul de ingrijire a copilului, aveti dreptul oricind sa reveniti la lucru cu informarea in scris a angajatorului cu 15 zile lucratoare inainte. Pina la expirarea concediului de ingrijire a copilului, angajatorul este obligat sa va mentina locul de munca, iar la revenire sa va acorde aceeasi functie sau, daca aceasta numai exista, o functie echivalenta. Daca concediul de ingrijire a copilului a expirat si Dvs nu v-ati prezentat la munca, exista riscul ca raporturile de munca sa fi fost desfacute unilateral de angajator pe motiv disciplinar (in asemenea caz trebuia sa fi fost informata in scris, cu solicitare de explicatii scrise, etc). Daca sunteti angajatat in baza unui contract individual de munca cu durata determinata si nu ati depus cerere de suspendare a contractului pe durata concediului de ingrijire, atunci expirarea termenului a dus la incetarea raporturilor de munca.

24 octombrie 2017