Cerere de recurs

13 decembrie 2019 52

Distribuitorul de energie electrica a efectuat un control si a depistat consum fraudulos al energiei electrice. A fost emis un act administrativ individual - o decizie privind stabilirea incalcarii clauzelor contractuale si o anexă cu calculele privind pretinsul consum fraudulos. Consumatorul (reclamantul) a cerut in instanta de fond si in cea de apel anularea deciziei in totalitate. Pretentiile au fost respinse de ambele instante.
Intrebare: poate oare in recurs consumatorul (recurentul) sa ceara anularea doar a anexei (adica a calculelor) deciziei privind stabilirea incalcarii clauzelor contractuale, adica anularea in parte a deciziei? Se poate considera aceasta ca modificare a obiectului pretentiilor?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Da, aceasta ar fi o modificare a obiectului actiunii, care nu poate fi efectuata la etapa recursului.

13 decembrie 2019