Cerere divort depusa online?

2 noiembrie 2021 124

Buna ziua. Daca ambii soti se afla in strainatate, exista posibilitatea de a depune cererea de divort online? Copilul are 16 ani. In aceasta situatie, divortul poate fi obtinut cumva fara implicarea instantei de judecata? Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dacă ambii soți va aflați în același stat străin puteți merge la ambasada RM în țara care va aflați sa desfaceți căsătorie prin acordul ambilor dor că programările durează ceva timp și însăși costurile legate de aceasta procedura pot depăși potențialele cheltuielile legate de asistenta juridică a unui avocat... mai detaliat pe astfel de litigiu aici în RM.

O alta alternativa este să vă angajați un avocat și acesta să înainteze acțiunea de desfacere a căsătoriei în instantă de judecată în lipsa Dvs reprezentându-vă interesele și obținerii hotaririi în acest sens.

În caz de ajutor, ma puteți contacte la adresa de mail adomenco@yahoo.com sau pe aplicațiile online de pe nr de tel. 68621067

2 noiembrie 2021