Cerere fără raspuns

20 septembrie 2018 41

Buna ziua. Întrebarea mea suna in felul următor: am înaintat unei persoane juridice o cerere la care am solicitat sa mi se ofere anumite date. Au trecut deja peste cele 30 zile de la care trebuia sa mi se ofere răspunsul, însă nu am primit nimic. Cum trebuie sa procedez pentru a primi totuși răspunsul solicitat? Va mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Depinde de situație și împrejurări, persoanele juridice private nu sunt obligate precum cele de stat.
Depinde de informația solicitată și în ce context se solicită.
Sigur că în caz că nu se aplanează, ar fi posibil de a obliga prin instanță, dar depinde de caz și info solicitată.
Dacă sunteți deja încadrat... mai detaliat într-un litigiu, ce ține expres de informația solicitată puteți solicita intervenția instanței pentru a obține proba.

20 septembrie 2018