Cerere in judecata

13 februarie 2024 3

Buna ziua. Am luat un credit bancar in marime de 45.000 lei pe care nu l-am rambursat la timp. Am fost actionat in judecata de catre creditor si in final, am achitat suma de 50.000 lei prin intermediul executorului judecatoresc - am confirmare de la executor ca datoria a fost stinsa. Cu toate acestea, peste ceva timp banca m-a actionat repetat in judecata pentru o pretinsa datorie de 19.000 lei (penalitati etc.). Nu am atacat hotararea noua si au trecut 2 ani de atunci. Vreau eu sa actionez creditorul in judecata ca sa fie anulata ”datoria” noua. Poate cineva sa ma ajute cu o cerere? Am toate actele care confirma ca am stins datoria stabilita prima data de instanta.

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. Nu trebuie să inițiați un nou proces dacă deja este procesul de judecată privind plata penalităților. Dvs, în calitate de pîrît, aveți dreptul să depuneți referință (argumentele în scris) și probele/actele care demonstrează netemeinicia cererii de chemare în judecată.

Dar dacă deja s-a judecat cauza cu privire la penalitate,... mai detaliat atunci trebuie de verificat dacă aveți temei de repunere în termenul de apel (de exemplu dacă nu ați fost citat, etc).

14 februarie 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Daniel! Da, sigur te ajut, contacteaza la nr. de telefon 069049267

14 februarie 2024