Cerere la fisc

21 decembrie 2018 39

Am nevoie de un document de la fisc care sa arate că nu am niciun venit la moment pentru a fi scutita parțial de achitarea taxei de stat. Trebuie sa scriu vreo cerere la fisc sau care e procedura ? Daca trebuie cerere, poate cineva sa mă ajute cu un model? Mersi anticipat.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Nu există o procedură specială, vă apropiați la diviziumea de sector(locală) și depuneți cerere in forma liberă sau tipizat o sa va ofere pe loc model.

21 decembrie 2018
  • Jurisconsult

Bună ziua Cristina,

Vă expediez un link cu un model de cerere pentru eliberarea adeverinței de venit pentru organele fiscale române. Asemenea formă o puteți folosi ca reper pentru întocmirea cererii și la organele fiscale moldave.

Link-ul: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/A1cerere_OPANAF_3396_2016.pdf

Cele bune.

21 decembrie 2018